«Щоб висловити біль, журбу, бентегу та поглиблену стурбованість». У Раді пропонують дозволити українцям іноді матюкатися

Дата:

У Верховній Раді зареєстрували законопроєкт, альтернативний проєкту про «дематюкацію мови», який внесла 3 липня народний депутат Ольга Богомолець (БПП). Він пропонував «очищення» української мови від мата, який, на думку автора, «насаджували російські колонізатори».

Альтернативний законопроєкт подала в парламент колега Богомолець по фракції — нардеп від БПП Ольга Червакова. Вона пропонує не карати українців за мат в деяких випадках, наприклад, за відому пісню-кричалку про Володимира Путіна.

«Війна на Донбасі, анексія Криму, тисячі загиблих, повільні темпи реформ змушують людей шукати нових і нових форм, щоб висловити біль, смуток, відчай і розпач, крайню бентегу та поглиблену стурбованість. Одним із проявів такого народного креативу стала широко відома пісня футбольних фанатів, в якій містилася коротка оцінка дій керівництва країни-агресора після анексії Криму і початку війни на Донбасі», — йдеться в пояснювальній записці.

Також Червакова пропонує дозволити «міцне слівце» людині, яка, наприклад, вдарила себе молотком по пальцю і нікого не хотіла образити. Та й в інших випадках, коли «літературної мови не вистачає».

Автор нагадує, що нецензурна лайка вважається дрібним хуліганством, якщо спрямована на особисту образу людини, приниження її честі та гідності. А отже, не можна карати за мат при «оцінці політичної ситуації, неналежної роботи правоохоронної і судової системи, дій країни-агресора, надзвичайних ситуацій техногенного або природного характеру та побутових травм».

  • У законопроєкті Богомолець пропонувалося штрафувати на 1 700 грн за мат публічних осіб (депутатів, ведучих, дикторів, блогерів), а також ЗМІ, які транслюють їхні виступи. При цьому не вказувалося, яким чином слід контролювати прямі ефіри, що виходять без попередньої модерації.
  • «Європейська солідарність» виключила зі списку кандидатів голову Васильківської районної ради Наталію Баласінович після того, як в мережі зʼявилося відео, на якому (імовірно) нетвереза чиновниця матюкається на адресу працівниці поліції.