З британських урядових листівок про небезпеку ВІЛ/СНІД у 1980-ті вилучили розділ про ризики незахищеного сексу — тодішня прем’єр-міністр Маргарет Тетчер вирішила, що люди почнуть експериментувати, якщо держава розповість, які саме статеві шляхи зараження новим вірусом найбільш небезпечні.
Про це розповів міністр охорони здоров’я з кабінету «залізної леді» Норман Фаулер, передає The Independent.
Колишній міністр вважає, що Тетчер не лише зробила помилку в урядовій відповіді на епідемію ВІЛ, а й взагалі сумнівалася, що потрібно видавати якусь інформацію про вірус і ризики інфікування.
«Від самого початку Маргарет була скептичною щодо організації цієї великої кампанії… про ризики зараження ВІЛ і про шляхи його уникнення», — сказав Фаулер.
За словами колишнього урядовця, який нині обіймає посаду спікера Палати лордів, уряд готував листівки, у яких містився розділ про небезпеки незахищеного сексу, однак Тетчер вирішила, що згадувати про таке не варто.
«Вона побоювалася — і це завжди мені здавалося дивним — що ми навчаємо людей, якщо розповімо їм про речі, які вони не знають — тобто, якщо вони дізнаються про це, то підуть експериментувати», — зазначив він.
Розділ вилучили з проєкту листівок про ВІЛ, і готова версія закінчувалася словами: «Зараз найбільше ризикують чоловіки, які займаються анальним сексом з іншими чоловіками. Споживачі наркотиків, які діляться обладнанням. Будь-хто, хто має багато сексуальних партнерів».
На початку 1980-х світ мало знав про «загадкову хворобу», що зачіпає гомосексуалів у США. Так було до 1984, коли науковці виявили вірус, що викликає синдром набутого імунодефіциту.
- Вперше лікарі змогли вилікувати ВІЛ у 2007 році, це було випадково. Пацієнту з лейкемією пересаджували стовбурові клітини кісткового мозку та виявили, що він одужав не лише від раку, але й від вірусу. Вдруге це змогли повторити в 2019 році. Лікарі заявляють, що їхній спосіб лікування дуже дорогий та небезпечний.
- У 2019 році американські науковці представили одразу дві нові розробки в лікуванні ВІЛ. Вчені Піттсбурзького університету представили інноваційний підхід до імунотерапії, який не переховує ВІЛ від імунної системи, а знаходить та вбиває його.
- Щороку від ВІЛ/СНІДу помирає близько 1 млн осіб. Понад 30 млн людей в усьому світі живуть із ВІЛ.